KONTEKST

Powstanie Wielkopolskie...

Dlaczego wybuchło?

Kim byli ludzie, którzy tworzyli jego historię?

Z jakimi trudnościami walczyli bohaterowie

by osiągnąć cel?

Dlaczego było to pierwsze zwycięskie powstanie

w historii Polski?

Jaki był jego wpływ na przyszłość naszego kraju?

Te pytania stały się inspiracją, by opowiedzieć historię Powstania Wielkopolskiego w uniwersalny sposób i pewnie osadzić ją w kontekście nie tylko dziejów Wielkopolski, ale również historii Polski i świata.   

 

BOHATEROWIE

Powstanie Wielkopolskie nie miało jednego głównego bohatera. Wielu ludzi miało równorzędny wpływ na jego los. Nasz dokument opowiada o powstańcach, oficerach wojskowych, działaczach politycznych, dyplomatach oraz przywódcach państw. Ich osobiste historie dramatycznie splatają się i dopiero wtedy dają pełen obraz tego wielkiego wydarzenia.

Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Józef Piłsudski, Wojciech Korfanty, Mieczysław Paluch, Roman Wilkanowicz, Stanisław Taczak, Józef Dowbor-Muśnicki. Każdy z tych bohaterów miał silną wizję, cel i ambicję.  Każdy z nich zmagał się również z trudnościami. Co ich łączyło, a co dzieliło? W jaki sposób ich losy się splotły? O tym opowie nasz film.

 
 

o filmie

Wielkie Polskie Powstanie

to opowieść o władzy, bohaterstwie i szansie, którą daje los.

Od stu lat Wielkopolska jest w rękach pruskiego zaborcy. Społeczeństwo jest podzielone. Większość Wielkopolan pogrążona jest w apatii. Nawet klęska Niemiec w I Wojnie Światowej i wybuch rewolucji w Berlinie nie zmieniają tych nastrojów. Polscy przywódcy polityczni w Poznaniu chcą pokojowo przejąć władzę i czekająna korzystny werdykt zwycięskich mocarstw. Ale są też tacy, którzy natychmiast biorą sprawy w swoje ręce. Pod przykrywką rewolucji przygotowują zbrojne powstanie.Nieoczekiwanie politycy stają przed dylematem: powstrzymać spiskowców, czy postawić wszystko na jedną kartę, ryzykując potwornymi konsekwencjami?

 

PRODUKCJA

AVANTGARDE FILM STUDIO to poznańska firma producencka, która koprodukuje również przedsięwzięcia dokumentalne i fabularne

Firma posiada własne zaplecze sprzętowe oraz postprodukcyjne - montaż. AVANTGARDE FILM STUDIO w swoim dorobku ma produkcje form fabularnych o tematyce historycznej, które można obejrzeć w poznańskiej Bramie Poznania - ICHOT.

Filmem Wielkie Polskie Powstanie ma zamiar rozpocząć swój czynny udział w tworzeniu filmów dokumentalnych jako producent wiodący.

 

KOPRODUKCJA

W produkcję dokumentu zostały zaangażowane doświadczone studia filmowe z całego kraju, mogące pochwalić się wybitnymi osiągnięciami, w tym również nagrodą Akademii Filmowej Oskar

Wielu partnerów produkcji ma na swoim koncie liczne nominacje oraz nagrody takich prestiżowych festiwali jak Golden Globe Awards czy European Film Awards.

- OPUS FILM koproducent wiodący (produkcja)
- ALCHEMIQ STUDIO (animacja)

- LIGHTCRAFT (efekty specjalne)
- PIRAMIDA FILM (oświetlenie)
- NON STOP FILM STUDIO (grip, osprzęt kamerowy)
- BMC FILM (dźwięk)
- SOUNDARTIST.PL (udźwiękowienie)
- HERO COLLECTION (kostiumy)
- TVP S.A. (emisja i dystrybucja)